SPAM NEDİR ve ZARARLARI NELERDİR?

Web alemine henüz yeni dalmışsanız bu kelimeye sıkça rastlarsınız. Peki nedir bu spam ve zararları nelerdir ?

En açık tarifiyle spam, arama motorlarını kandırmaya yönelik, daha fazla ziyaretçi çekmek için yazılan yazılardır. Örneğin siz insanlarda merak uyandıracak bir konu buldunuz ve bu konu hakkında sitenizde bir yazı yazmaya, içerik oluşturmaya karar verdiniz. Bu yazınızın başlığı ilgi çekici olmasına karşılık, yazının içeriği başlıkla alakalı değil yada çok daha sıradan bir içerik. Bunu bir örnekle açıklayalım. TV de en çok izlenen dizilerden birini ele alalım. "Kurtlar Vadisi" olsun. Siz yazınızın başlığına "Kurtlar Vadisi İzle" dediniz. Ancak içeriğinde izlenecek herhangi bir materyal bulunamadı. İşte bu yaptığınız arama motorları tarafından spam olarak algılanır.

Daha iyi anlaşılması açısından, bir başka örnek verelim. Bir ara bir arkadaşın sitesinde görmüştüm. Site sahibi olan kişi, sitesinde "Kafa kesme videosu " diye bir yazı yazmış. Ve içeriğine bu video yu eklemiş. Bu yazı belli bir süre, çok yüksek bir hit almıştı. Bu arkadaş sitesinin konseptine uymadığı için bu videoyu kaldırdı ve nasılsa yüksek trafik sağlıyor diye yazıyı aynen bırakmıştı. Daha sonra aynı sitenin hiti %10'lara kadar düştü. Çünkü yazı başlığı ile içerik çelişkiliydi. Google robotları resimleri yada videoları okuyamaz. Sadece yazıları okuyabilir. Ve özel bir yazılım ile yazı başlığına bakar ve içerikle karşılaştırır. Çelişkili ise spam kabul eder.

Kaliteli bir ziyaretçi kitlesi ve arama motorları tarafından güvenilir bir site olarak tanımlanmak istiyorsanız bu tarz içeriklerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

9 yorum :

 1. Çok teşekkür ederim paylaşımınız için.Bu anlattığınız örneklerdeki gibi çoğu web site sahipleri yapmakta, ancak bu gibi durumlara Google sistemi engel oluyor mu tam olarak orası bilinmez...

  YanıtlaSil
 2. Google arama robotları bu gibi siteleri zamanla tespit edip erişim engeli koyarlar.Kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 3. Hocam çok teşekkür ederim. Bir de rica edicem, forumlarda, sitelerde bir takım linkleri bırakmak bazen spam yapmak olarak yorumlanıyor. Başkaları o linki spam yapılmış olarak şikayet ediyor. Bununla ilgili bir bilginiz varsa paylaşır mısınız? Daha dikkatli olalım. Çok sağolun.

  YanıtlaSil
 4. Net ve yalın anlatım gerçekten çok sağolun

  YanıtlaSil
 5. merhaba hocam benım sitem neden google cıkmıyor veya facebook.com paylasım yapamıyorum ?=

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Sitenize Google Arama Motoruna kaydettirdiniz mi ? Ettitmediyseniz http://www.googlekullan.com/p/websitenizi-arama-motorlarna-nasl.html başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

   Saygılarımla,

   Sil

Yorumunuzun için teşekkür ederiz.