Re-write Tekniği ile Özgün Makale Nasıl Yazılır ?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere bir önceki yazımda sözünü verdiğim, özgün içerikli makaleler oluşturma tekniğinden bahsedeceğim.

Biliyorsunuz ki, Google, websitenizde yayınlamış olduğunuz yazıların size ait olmasını, yazılarınızın kopya olmamasını, yani özgün yazılar yazmanızı istiyor. Böylece Google, arama sonuçlarında sizin sitenizi üst sıralara çıkaracak ve daha fazla doğal ziyaretçi almanızı sağlayacaktır.

"Blog Yazarak Para Kazanmak" başlıklı yazımızda, özgün içerikli yazılar yazmanızın Google için ne kadar önemli olduğundan ve blogunuzdan para kazanmak için, bunun hayati önem taşıdığından söz etmiştik.

Özgün yazılar yazabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini anlatmıştık. Şimdi de, bunun için size çok önemli bir teknikten bahsederek, işinizi kolaylaştırmak istiyoruz. Bu tekniğin adı "RE-WRITE" tekniği.

Re-write, satış ortaklığı sisteminde başarılı olabilmek için çok yaygın olarak kullanılan içerik pazarlama tekniğidir.Öncelikle Konuyu daha iyi anlayabilmeniz açısından Re-write tekniğine neden ihtiyacınız var, bundan bahsedelim.

Satış ortaklığı programına dahil olan bir ürünü internet üzerinden satabilmeniz için ihtiyacınız olan en önemli şey, satacağınız ürünle ilgilenen potansiyel müşterilere ulaşmak ve ürünle ilgili yaptığınız tanıtım yazılarınızla bu müşterileri ikna edebilmektir.

Ne kadar iyi tanıtım yazılarınız olursa olsun, eğer ihtiyacınız olan kullanıcı kitlesine ulaşamıyorsanız başarılı olabilmeniz ve satış ortaklığından para kazanabilmeniz imkansızdır. Bu yüzden arama motorlarında üst sıralarda gözükmek zorundasınız. Bunun içinde yapmanız gereken özgün içerikli tanıtım yazıları yazmaktır.

Satış ortaklığı sistemine başladığınızda, pazarlamasını yapabileceğiniz ürünlerin olduğu birçok sektör ve satabileceğiniz binlerce ürünün olduğunu göreceksiniz.

Bu ürünleri satmaya karar verdiğinizde, bazen size gerçekten uzak ve hakkında hiç bir fikre sahip olmadığınız ürünleri tanıtmanız gerekecektir.İşte böyle durumlarda, hiç bilmediğiniz bir konuda tanıtım yapmanız gerektiğinde başvurmanız gereken, Re-write (yeniden yazmak) tekniğini kullanmaktır. Yani, alanında uzman kişilerin yazılarını, başka yazılar ile birleştirip yorumlayarak yeniden yazacaksınız. Ve bu yazıların içine de, satmak istediğiniz ürünün reklamlarını ekleyerek pazarlayacaksınız.

Yeri gelmişken bir kez daha hatırlatalım. Başkalarının yazılarını, kendi satış sayfanıza kopyalamanız, size hiç bir şekilde bir şey kazandırmayacaktır. Bunu temel bir kural olarak aklınızın bir köşesinde tutun lütfen.

Bir ürünle ilgili tanıtım yazıları oluşturmak için, mutlaka ürünle alakalı az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.Örneğin; hibe krediler ile ilgili bilgi veren bir ürünün tanıtımını yapacaksınız. Ancak hibe kredi konusunda hiç bir fikriniz yok. Bu konuda nasıl tanıtım yazısı hazırlayacaksınız ? Bilmediğiniz pek çok yabancı terim olabilir. ENDİŞELENMEYİN !

Biz bu siteyi hazırlarken , karşınıza bunun gibi birçok engelin çıkabileceğini düşündük. Amacımız daha öncede söylediğimiz gibi sizin de para kazanmanızı sağlamaktır. Emin olun bunu başaracaksınız.

Size, hiç tecrübeniz olmayan bir konuda nasıl başarılı tanıtım yazıları yazacağınızı ve bu yazılarla, satış ortağı olarak nasıl kazanabileceğinizi öğreteceğiz.

Re-write ile özgün içerikli yazılar oluşturmaya başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç hususu öncelikle belirtelim. Arama motorları, kopya içeriklerin tespitini yaparken cümle bazında bir karşılaştırma yaparlar. Yani bir noktadan diğer noktaya kadar cümleyi alıp , özel bir algoritma ile bu cümleyi diğer yazılar ile karşılaştırırlar. Birebir aynı olan içeriği kopya kabul eder ve arama sıralamasında sizin sitenizi yok sayar ya da banlar.

Yazılarınızı kelime bazında değil, cümle bazında hatta paragraf bazında değiştirin. Yazılan makalenin anlamını bozmadan, farklı ifadeler kullanarak anlatın.

Şimdi örnek olarak hibe krediler konusunda bilgi veren bir ürün seçtik diyelim. Bu ürüne satış ortağı olmak ve ürünün tanıtımını yapmak istiyoruz. Hemen Google'dan hibe krediler konusunda uzman tarafından kaleme alınmış en iyi makaleyi araştırıyoruz. Bulduğumuz bu makaleyi word gibi bir yazı programına kopyalıyoruz.

Re-write yapmanın iki yolu vardır:

 1. Makaleyi baştan sona okuduktan sonra, anladığınızı kendi yorumunuzla yeniden yazmak.
 2. Makaleyi paragraflara bölerek, paragraf bazında yeniden yorumlayarak yazmak.
Şimdi size örnek olması açısından bir cümleyi re-write yapacağım.


Orijinal makalede geçen cümle şöyle :
"Hibe kredi, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere verilen, 5 yıl sonra ödemeye başlayacağınız, “Sıfır Faiz” ve uzun vadelerle ödeyeceğiniz kredilerdir. Bu kredi desteğinde hiç faiz ödemezsiniz"
Re-write tekniği ile aynı cümle şöyle yazılabilir :
"5 yıl sonra ve sıfır faizle geri ödeyebileceğiniz ve girişimciler için son derece ideal bir ödeme planı olan kredilere "hibe kredi" denir."
Gördüğünüz gibi bu cümlede anlam aynı olmasına karşılık, kurulan cümle farklıdır. Yani birebir kopya değil, aynı cümleyi farklı bir ifade kullanarak özgünleştirmiş olduk.

Şimdi re-write tekniğini kullanarak yazmış olduğumuz cümlenin kopya olup olmadığını arama motorunda test edelim. Orijinal cümlenin ve re-write ile yazılmış cümlenin herhangi bir kısmını  keserek Google'da iki tırnak (") içinde yazarak aratıyorum.

Orijinal cümleden bir kesit :"uzun vadelerle ödeyeceğiniz kredilerdir. Bu kredi desteğinde hiç faiz ödemezsiniz"


Gördüğünüz gibi arama sonuçlarında toplamda 7 sayfa çıkıyor.Yani Google bu yazıyı başka sitelerde indekslemiş. Şimdi birde bizim yaptığımız re-write cümleden bir kısım keserek aratıyorum.

Re-write cümleden bir kesit :"5 yıl sonra ve sıfır faizle geri ödeyebileceğiniz ve girişimciler için son derece ideal"


Re-write tekniği ile kurduğum cümleyi tırnak (") içinde arattığımda Google bir sonuç bulamıyor. Yani sizin yazınız özgün içerikli bir yazıdır. Siz bu orijinal makaleyi aynen kopyalayıp sitenizde yayınlamış olsaydınız, Google bunun kopya olduğunu anlayacak ve arama sonuçlarında sizin sitenizi göstermeyecektir. Yani ihtiyacınız olan kullanıcı kitlesine hiç bir zaman ulaşamayacaksınız demektir. Bu şu demektir : Tanıtımını yaptığınız bu ürünü hiç bir şekilde satamayacaksınız.Ve başarısız olacaksınız. O zaman da bu işten soğuyacak ve vazgeçeceksiniz. 

Peki şimdi ne yapacağız? Bu yazınızı okuyan kişilere ,hibe krediler konusunda bilgi veren bu ürünü satmak istiyorsunuz. Bir yazıya satış linkinizi koymanın incelikleri vardır. Satış linkinizi, yazının en can alıcı noktasına ve yazıyla ilgili kaynak bilgiyi gösterdiğiniz yere koyun. Örneğin, bir paragrafın sonuna, "bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak için hibe krediler sitesini ziyaret edebilirsiniz" yazdıktan sonra ve bu yazıya satış ortaklığı linkinizi ekleyerek ziyaretçilerinizi ürünün resmi sitesine yönlendirirsiniz. Bu noktadan sonra artık top ürün sahibine geçer. Eğer ürün sahibi sitesini ziyaret eden kullanıcıyı ikna ederek satın alma işlemi gerçekleştirebilirse, bu satıştan siz komisyon kazandınız demektir.

Burda göz önünde bulundurmanız gereken konu; kaliteli, ikna edici, göze hoş gelen bir satış sayfasına sahip ürünlere satış ortağı olmanız. Çünkü ziyaretçilerin geri dönüşüm oranları sizin satış yapma olasılığınız ile doğrudan alakalıdır.  

Az önceki örnekte, küçük bir satırın re-write yapılmış halini gördünüz. Sayfanın tamamını bu şekilde yeniden yorumladığınızda, özgün içerikli ve tamamen size ait olan bir sayfa hazırlamış olacaksınız. Artık bu yazınızı kendi sitenizde, kendi blogunuzda veya hiç site kurmadan, kalabalık forumlarda yeni konu açarak, ünlü sitelerin blog bölümlerinde yayınlayarak, hem insanlara faydalı bir içerik sunmuş, hemde satış yaparak kazanmış olacaksınız.

Bu makalenizi sadece bu site ya da forum kullanıcıları değil, konuyla ilgili Google'da arama yapan kullanıcılar da okuyacaktır. Zaten bizimde makaleyi yeniden yorumlayarak yazmamızın ana sebebi, Google gibi büyük arama motorlarından gelecek ziyaretçi trafiğini satışa çevirerek kazanç elde etmektir.Asıl ziyaretçi, her zaman Google'dan gelir. Bu yüzden re-write ile makaleler yazarken, ayrıca bu yazılarınıza SEO uygulamanız gerekecektir.
Peki nasıl uygulayacağız bu SEO'yu dediğinizi duyar gibiyim :)
Endişelenmeyin ! 

Biz bu siteyi hazırlarken, ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizinle paylaşarak, bu büyük pastadan mutlaka bir pay almanızı sağlamak istiyoruz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), başlı başına bir iştir. Ve çok geniş bir konudur. Ancak sizin ihtiyacınız olan bilgileri, en kolay ve en anlaşılır şekilde sizlere yine bu siteden aktaracağız. Bir sonraki yazımızda, sizin ihtiyacınız olabilecek en önemli SEO tekniklerinin ne olduğunu ve yazılarınıza nasıl SEO  uygulayabileceğinizi öğreneceksiniz. Bizi takip etmeye devam edin.

Re-write tekniği ile istediğiniz konuda, özgün makaleler yazabilmeniz için tüm teknikleri etraflıca anlatmaya çalıştım. Artık satış ortağı olacağınız ürünü bulduktan sonra bu ürünün tanıtımını yaparken, özgün içerikli tanıtım yazılarınızı nasıl yazabileceğiniz öğrendiniz. Yapmanız gereken bir önce başlayıp, internetten kazanmanın tadını çıkarmak.  32 yorum :

 1. yazınızı en ince ayrıntısına kadar okudum,çok beğendim emek harcamışsınız,elinize sağlık,bende benzer konularda makaleler yazmaya baladım,lütfeder bir yorumlarsanız memnun oluruz.teşekkürler.www.isevde.blogspot.co.uk

  YanıtlaSil
 2. Yazıyı özenle yazdığınız belli hocam. Ama her makalede özgün gidersek çok zor oluyor :D ama yapcak bir şey yok google böyle seviyorsa eziyette olsa devam etcez.

  YanıtlaSil
 3. Aynen öyle.bir defa eziyet çekersiniz ama ondan sonra meyvesi güzel olur.Kolay gelsin...

  YanıtlaSil
 4. emeğinize saglık çok faydalı bir yazı,benimde blogumu inceleyip bir yorum yada fikir verirseniz sevinirim. www.borsatekniklerim.blogspot.com

  YanıtlaSil
 5. Merhaba Ali Bey,
  Blogunuzu inceledim ancak daha fazla emek vermelisiniz.Daha doğrusu Emek,özen ve zaman harcaması konusunda epeyce eksiğiniz var gibi görünüyor.Ayrıca şablon değiştirmelisiniz.Daha sade ve anlaşılır olmalı.

  Saygılarımla,

  YanıtlaSil
 6. Bu konuyla ilgili gördüğüm en açıklayıcı, en doğru, en amacına uygun yazılmış yazı. Gerçekten çok çok beğendim. Yazarınızın ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 7. yazınız için çok teşekkürler oldukça açıklayıcı oldu.

  YanıtlaSil
 8. Yanıtlar
  1. Rica ederim Akın. Faydası olmuşsa bundan mutluluk duyarız.

   Sil
 9. ben de kendim bir blog oluşturdum ve yazılarımı yazmaya başladım. ziyaretçi sayısına istatistikten bakıyorum doğrumudur? birde yazdığım konuları google a yazınca benim bloğum çıkmıyor bulamıyorum neden acaba

  YanıtlaSil
 10. Ellerinize sağlık çok güzel bir açıklama olmuş. Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 11. Yazınızı beğendim.Bloğum : siyahielf.blogspot.com
  Bu işte emekliyorum daha ama sevdim bu işi.

  Beklerim efem :)

  YanıtlaSil
 12. Allah razı olsun :). Teşekkurler...

  YanıtlaSil
 13. Güzel makale olmuş teşekkürler..

  YanıtlaSil
 14. Bu güzel bilgiler için teşekkürler.......

  YanıtlaSil
 15. Blog dünyasına yeni yeni girmeye başladığım bu günlerde bu kadar samimi bir yaklaşımla ve incelikle yaptığınız açıklamalar için çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldu. Ayrıca kullandığınız dilin düzgünlüğü ve sadeliği için de ayrıca minnettarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Size blogculuk konusunda yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

   Sil
 16. MÜKEMMEL BİR YAZI OLMUŞ ELLERİNE SAĞLIK GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI OLDU

  YanıtlaSil
 17. Benim de blogumu inceleyip yorum yapabilirseniz çok memnun olurum

  www.bakbuharika.com

  YanıtlaSil
 18. Merhaba,
  Yazınız sayesinde kendime bir blog oluşturdum,teşekkürler :)
  http://dikemintarifleri.blogspot.com.tr/
  İlave olarak google adsense kayıt olmak istediğimde blogger dan kullanıcı oluşturun şeklinde uyarı veriyor,zaten o şekilde ilerledim?Desteğiniz ricasıyla.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 19. Gerçekten çok bilgilendirici teşekkürler.

  Lakin Re-write tekniği tabirimi hoş görürseniz çakal tekniği gibi bir durum.

  Yani bende bilgi yok ama var gibi gösterebilirim anlamı çıkıyor.

  Mesleki ahlak (etik) açısından yanlış ve dürüstlük ilkesine aykırı diye düşünüyorum.

  Onun yerine alıntı olduğunu bildiren ya da ilgili konuya adres veren bir not düşülse daha anlamlı olur kanaatindeyim.

  Bir nevi bilgi hırsızlığı ve kanımca doğru değil.

  Şahsi bilgilendirmenize de teşekkürler.

  YanıtlaSil
 20. Kıymetli hocam emeğinize sağlık usanmadan aşama aşama anlatmışsınız.
  artık bizler vermiş olduğunuz tavsiyeleri aşama aşama uygulamak olacak.

  YanıtlaSil
 21. cok cok teşekkür ederim o kadar sade ve yalın anlatmıssınızki,aklımdaki soru işaretlerini kaldırdınız çok faydalı bir bilgi olmuş tebrik ederim sizi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. ben teşekkür ederim. faydalı olabilmişsem ne mutlu bana ...

   Sil
 22. Güzel anlatım bloguma göz atabilirmisiniz eksikliklerim ve yanlişliklarim neler bilmek istiyorum
  http://fatalmedya.net

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gayet başarılı bir blogunuz var. Tebrik ederim. Aynen devam..:)

   Sil
 23. Gerçekten helal olsun. Ancak bu kadar güzel ve örnekli anlatılabilirdi. Çok güzel olmuş. Elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize :)

   Sil
 24. okuduğum en güzel yazıydı. Başarılarınızın devamını silerim hocam

  YanıtlaSil

Yorumunuzun için teşekkür ederiz.