5 Mayıs 2012 Cumartesi

NİŞ PAZARLAMA & SATIŞ ORTAKLIĞI SİSTEMİ

Niş Pazarlama ( Niche Marketing ) Nedir ?

Fransızca kökenli olan "niche" terimi, ingilizcede "niche marketing" veya "focused marketing" olarak bilinir ve türkçe karşılığı "niş pazarlama" demektir. Günümüzde kullanımı oldukça farklı olan bu terim, internet pazarlama alanında yeni bir akımı ifade eder. Bu yazımızda, niş pazarlama hakkında genel bilgiler verip, satış ortaklığı sistemi ile arasındaki bağlantıyı kurmaya çalışacağız.


"Niş Pazarlama" olarak isimlendirilen bu modern pazarlama akımı, spesifik ihtiyaçları olan ve bu ihtiyaçları karşılanmamış olan ve dar alanlı bir kitle için gerçekleştirilen odaklı pazarlama stratejisi olarak tanımlanabilir.

Niş Pazarlama, herhangi bir ürün veya hizmetin, potansiyel müşteri oldukları düşünülen bir kitleye pazarlanmasıdır. Gereksinimleri tam olarak karşılanamayan küçük bir grubun, istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak ürün ve hizmetleri, bir arada, tüm detayları ile tanıtarak  pazarlamasının yapıldığı küçük ama odaklı bir pazar alanıdır.

Niş pazar alanında tanıtılan ürünler, herkesin talep ettiği popüler ürün ve hizmetler olmayıp, az sayıda kişinin sevdiği ve ilgilendiği ürünlerdir. Kitlesel pazarlama ürünleri ise, hemen hemen herkesin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan ürünlerdir. 

Bu durumda, daha spesifik özelliklere sahip ürün ve hizmet arayışında olan ve bu alanda daha detaylı bilgilerin verildiği websitelerine ihtiyaç hisseden kişilerin, bu ihtiyaçları göz ardı edilmiş olur. Bu durum pazarlama sahasında boşluklar oluşturur. İşte bu boşluklar niş pazarlama ile doldurulur. Bu pazar boşlukları, niş pazar için çok ciddi ve önemli bir gelir kaynağı oluşturur.  

Niş Pazarlama İle Satış Ortaklığı Arasındaki Bağlantı

Niş Pazarlama, satış ortakları için oldukça fazla kullanılan bir pazarlama tekniğidir. Bu satış ortakları, büyük pazarlarda tanıtılan ürünlerin daha küçük ve özel parçalarını bularak, bu niş ürünleri, kurdukları küçük çaplı web sitelerinde detaylı bir şekilde tanıtırlar ve spesifik bilgilere ihtiyaç duyan bu odaklı müşterileri kendi sitelerine çekerler. Sadık bir müşteri profili çizen bu kişilerin ihtiyaçlarını karşılayan ürünleri websitelerinde satarak yüksek gelir elde ederler. Bu odaklı müşterilerin satın alma oranı, kitlesel pazarlama alanında tanıtılan ürünleri satın almak isteyen kişilere göre çok daha yüksektir ve bu müşterilerin geri dönüşüm oranı diğerlerine göre çok daha fazladır.

Bir niş pazar bulmanın en önemli yolu, müşteri gibi düşünmektir. Tüketicilerin ihtiyaçlarını düşünün. Bulduğunuz sonuçlarla, bu ihtiyaçları gidermek için sunulan ürün ve hizmetleri karşılaştırın. Tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap veremeyen ürünlerin ve hizmetlerin olduğu saha bir "niş pazar" alanıdır. İlgili potansiyel müşterilerin tam olarak hangi özelliklere sahip ürün ve hizmet aradıklarını ya da tam olarak hangi konuda bilgi aradıklarını biraz daha derin düşünerek saptayın. Aldığınız cevapları göz önüne alarak, bulacağınız ürün,hizmet veya bilgiyi bu odaklı kişilere pazarlamanız oldukça kolay ve hızlı olacaktır.

Niş pazarlamanın önemi, piyasada oluşmuş boşlukları doldurmasından kaynaklanır. Normal hayatta niş alanları bulmak oldukça zordur. Bunun için çok zaman ve para harcamanız gerekebilir. Buna karşılık, internet ortamında niş pazarları bulmak oldukça kolaydır. Çeşitli analiz araçları ile bu pazarları bulabilir ve size bu blogda anlatmış olduğumuz xticaret ve clickbank gibi büyük satış ortaklık havuzlarında, bulduğunuz bu niş pazarda satışını yapabileceğiniz bir çok ürün ve hizmet bulabilirsiniz. Ve bu ürünleri yine size bu blogda anlattığımız satış teknikleri ile satabilirsiniz.

Kitlesel pazarlamanın hedef aldığı makro pazar yerine, mikro pazarları hedef alarak üretilmiş ürün ve hizmetleri yüksek komisyon oranları ile satarak ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

Niş pazarları bulmak için pazar araştırması yapan ve internetten para kazanmak isteyen kişiler için, internette oldukça büyük fırsatlar ve başarılı olma imkanı vardır.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuzun için teşekkür ederiz.