5 Eylül 2012 Çarşamba

SEO NEDİR? | SEO (ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU) NASIL YAPILIR VE ÖNEMİ NEDİR ?

Merhaba Arkadaşlar,

SEO (Arama motoru optimizasyonu) hakkında genel ve çok önemli bilgiler vermeye çalışacağım.

Öncelikle Arama Motoru Optimizasyonunun ne olduğunu bilmemiz, bu işten daha iyi verim elde etmemizi sağlayacaktır.


SEO Nedir ? 
Herhangi bir websitesinin veya websitesine ait herhangi bir sayfanın, Google, Yahoo, Bing gibi büyük arama motorlarında ilk birkaç sayfada daha üst sıralarda çıkması amacıyla, site içi ve site dışındaki bazı etkenlerin analiz edilip, yapılacak düzenleme ve iyileştirme çalışmalarının, belirli kurallara göre uygulanmasına SEO denir.

Peki biz neden SEO yapmalıyız ?
SEO yapmaktaki amacımız, websitelerimizin arama motorları tarafından daha üst sıralarda görüntülenmesini sağlayarak, arama yapan kullanıcıların sitemize daha kolay ve hızlı ulaşmalarını sağlamaktır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır ?
Öncelikle bilinmesi gereken konu, internetin yani web'in içeriği, insanlar tarafından yani manuel olarak kontrol edilmez.

Arama motorlarının üretmiş olduğu, "Spider", "Bot", "Robot" adı verilen otomatik yazılımlar, internetin içeriğini taramak, bu içeriği veritabanına taşımak, düzenlemek ve hatta bunları kullanıcıya bir algoritma eşliğinde sıralamak amacıyla kullanılmaktadırlar.Bu sıralamada çıkan sonuçlara web dilinde "organik sonuçlar" denir.

Peki Organik Sonuç Listeleme Nasıl Çalışır?
İnternette bir arama yapıldığında, size listelenen sonuçlar 2 ayrı bölümde incelenir.Bunların biri organik sonuçlardır, diğeri ise ödemeli reklam alanından gelen reklamlardır.Şimdi size organik sonuçların nasıl listelendiğinden bahsedeyim.

Az önce bahsettiğim, arama motorlarının üretmiş olduğu robotlar, sürekli web içinde gezinerek, yeni sunulan içerikleri saptamaya çalışırlar.Bu saptadıkları adresleri toplayarak sitenin içeriğini kopyalayıp kaydederler ve arama motorlarının veritabanına taşırlar.Toplanan bu veriler, çeşitli kriterler baz alınarak arama motorları tarafından analiz edilir.Öncelikle verilerin spam olup olmadıklarına bakılır. Spam hakkında daha detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Eğer toplanan veriler spam değilse, Bu sayfa yada içeriğe özel bir değer atanır ve veritabanına kaydedilir.Robotlar belli bir aralıktan sonra yeniden aynı sayfa yada web adresini ziyaret ederek burada yapılmış olan değişiklikleri indeksler.Aynı zamanda kullanıcıların bu sayfa yada siteyi ziyaret etmeleriyle oluşan istatistikler de yine bu değişikliklerle birlikte arama motorları tarafından veritabanına kaydedilir.Yeni gelen kayıtlara göre veritabanında güncellemeler yapılır.Ve yapılan güncelleme sonucuna göre bu sayfa yada websitesi yeni değerler alırlar.

Bu genel bilgilerden sonra, SEO'yu sitelerinize yada makalelerinize nasıl uygulayabileceğinize geçelim.

SEO Stratejileri ve Teknikleri 

1.Alan Adı (Domain) Stratejileri :

Alan adı optimizasyonu, SEO nun yine vazgeçilmez parçalarından bir tanesidir. Özellikle alan adlarının yani domainlerin, internet trafiğinin mıknatısı olduğunu söylemek mümkündür.Alan adları, arama motorları tarafından yapılan sıralamalarda, internette hangi sırada yer alacağınızı ve ne kadar çok ziyaretçi trafiği elde edeceğinizi belirleyen en önemli elementlerden biridir. Peki SEO için bu kadar önemli olan bir domain nasıl seçilmeli ve seçerken nelere dikkat edilmeli birazda bundan bahsedelim. 

Öncelikle seçeceğiniz domain adının kısa olmasına özen gösterin.Aynı zamanda bir rakam yada işaret içermemsine dikkat edin. 

Domain adı içinde sitenizin ana konusu ile ilgili anahtar kelime kullanmanız da SEO açısından önemlidir. (Kullanacağınız anahtar kelimenin,rekabeti yüksek ve çok kişinin seçtiği bir anahtar kelime olması, sizin arama sıralamalarında üst sıralarda çıkmanız için daha çok çaba göstermenizi gerektirebilir. O yüzden anahtar kelimeleri daha çok rekabeti fazla olmayan kelimelerden seçmeniz, aramalarda üst sıralarda çıkmanızı kolaylaştıracaktır.)

2. SEO Linkleme Stratejileri :

SEO nun çok önemli stratejilerinden biri de, yine optimizasyon çalışmalarının vazgeçilmez elementlerinden biri olan Linkleme Stratejisidir.

Linklemenin diğer ifadesi birçok yerde gördüğünüz backlink kelimesinin karşılığıdır. Linkleme, belli zamanlarda yapılması gereken bir stratejidir. Referans kavramıyla aynı şeyi ifade eden linkleme, sitenizin özgün içerikli olması, sitenizdeki yazıların ilgi uyandırıcı, bilgilendirici ve güncel olmasıyla doğrudan alakalıdır. 

Şöyle bir örnek vereyim. Bir kitap yazdığınızı varsayalım. Bu kitap ile ilgili herhangi bir okuyucunun olumlu eleştirilerimi daha önemlidir yoksa o kitabın konusuyla alakalı belli bir kariyer ve isim yapmış bir profesörün görüşlerimi daha önemlidir? Elbette alanında uzman kişilerin kitabınız hakkında yaptığı olumlu yorumlar, kitabınızın çok daha fazla satması yada okura sahip olması açısından daha önemlidir.

Backlink almak için çok fazla çaba sarfetmenize gerek yoktur. Az önce sözünü ettiğimiz, sitenizin içeriğinin özgün olması, bilgilendirici ve yararlı bilgiler paylaşmanız ve sitenizin güncel olması, zamanla kendiliğinden link almanız için yetereli olacaktır.

3.SEO için Anahtar Kelime Oluşturma :

Anahtar kelimeler, SEO uygulamalarının yapı taşlarındandır. Çünkü anahtar kelimeler (keywords) her türlü optimizasyon tekniklerinde önemli rol oynarlar.

Anahtar kelimeler sitenizin arama motorları tarafından indekslenmesi ve arama yapıldığında üst sıralarda çıkmanızla doğrudan ilgilidir.Bu yüzden anahtar kelime seçimi yaparken, içerikle alakalı olan kelimeleri önem sırasına göre sıralamanız ve alakasız anahtar kelimeler kullanmamanız optimizasyon açısından önemlidir.

Anahtar kelimelerinizi, yazınızın içinde en sık bahsettiğiniz kelimelerden oluşturun. Çünkü arama motorları sayfa içinde en uygun ve en çok kullanılan kelime veya kelime öbeklerini bulur ve bunları sayfanız ile ilişkilendirir.

Anlamsız kelimeler anahtar kelime olarak kabul edilmezler.
Anahtar kelimelerinizi yazınız içinde doğal olarak kullanın ve mümkünse anahtar kelimelerinizi yazı içinde kullanırken parantez içinde ingilizce karşılıklarını da yazın. Bu zengin anahtar kelime kullanmanız demektir ve arama motorlarının dikkatini çekecektir.

SEO, çok daha geniş bir konudur. Ancak burada bahsetmiş olduğumuz kriterlere dikkat etmeniz, sitenizin arama motorları tarafından optimize edilmesi için yeterlidir.

Son olarak optimize çalışmasını yaptığınız sitenizi büyük arama motorlarına tanıtmanız, arama motorlarının daha çabuk bir şekilde sitenizi fark etmeleri ve veritabanlarına kaydetmeleri açısından önemlidir.

Sitenizi arama motorlarına nasıl kaydettirebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Bu konuda size bir tavsiye de bulunarak yazımı sonlandırmak isterim.
Web sitesi optimizasyonu konusunda çok detaylı bilgiler veren Seo Efendisi isimli ürün, aşağıdaki konularda size etraflıca rehberlik edecektir.
checkmarkArama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi
checkmarkSeo hakkında temel bilgiler
checkmarkSeo Terimleri ve açıklamarı
checkmarkHedef anahtar kelime seçimi nasıl yapılır
checkmarkAlan adı alınırken nelere dikkat etmek lazım
checkmarkA'dan Z'ye can alıcı Seo Teknikleri
checkmarkEn faydalı dizinler 
checkmarkSeo yazılım ve programları
checkmarkSite içi Seo uygulamaları
checkmarkPagerang elde etme teknikleri
checkmarkPagerang değeri yüksek sitelere link bırakma teknikleri
checkmarkWordpress Seo eklenti optimizasyonu
checkmarkGoogle Adsense ile ayda 1500-2000 usd kazanç elde etme teknikleri

Bunlara benzer birçok konuyu bulabileceğin bir ürün. İncelemenizi şiddetle tavsiye ederim. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuzun için teşekkür ederiz.