12 Şubat 2013 Salı

ÖZGÜN MAKALE YAZMAK | RE-WRITE TEKNİĞİ İLE ÖZGÜN MAKALE NASIL YAZILIR?


Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere bir önceki yazıda sözünü verdiğim, özgün içerikli yazılar yazmak konusundan bahsetmek istiyorum...


Biliyorsunuz ki, Google, websitenizde yayınlamış olduğunuz yazıların size ait olmasını, yazılarınızın kopya olmamasını, yani özgün yazılar yazmanızı istiyor. Böylece Google, arama sonuçlarında sizin sitenizi üst sıralara çıkaracak ve daha fazla doğal ziyaretçi almanızı sağlayacaktır.

"Blog Yazarak Para Kazanmak" başlıklı yazımızda, özgün içerikli yazılar yazmanızın Google için ne kadar önemli olduğundan ve blogunuzdan para kazanmak için, bunun hayati önem taşıdığından söz etmiştik.

Özgün yazılar yazabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini anlatmıştık. Şimdi de, bunun için size çok önemli bir teknikten bahsederek, işinizi kolaylaştırmak istiyoruz. Bu tekniğin adı "RE-WRITE" tekniği.

Re-write, satış ortaklığı sisteminde başarılı olabilmek için çok yaygın olarak kullanılan içerik pazarlama tekniğidir.Öncelikle Konuyu daha iyi anlayabilmeniz açısından Re-write tekniğine neden ihtiyacınız var, bundan bahsedelim.

Satış ortaklığı programına dahil olan bir ürünü internet üzerinden satabilmeniz için ihtiyacınız olan en önemli şey, satacağınız ürünle ilgilenen potansiyel müşterilere ulaşmak ve ürünle ilgili yaptığınız tanıtım yazılarınızla bu müşterileri ikna edebilmektir.

Ne kadar iyi tanıtım yazılarınız olursa olsun, eğer ihtiyacınız olan kullanıcı kitlesine ulaşamıyorsanız başarılı olabilmeniz ve satış ortaklığından para kazanabilmeniz imkansızdır. Bu yüzden arama motorlarında üst sıralarda gözükmek zorundasınız. Bunun içinde yapmanız gereken özgün içerikli tanıtım yazıları yazmaktır.

Satış ortaklığı sistemine başladığınızda, pazarlamasını yapabileceğiniz ürünlerin olduğu birçok sektör ve satabileceğiniz binlerce ürünün olduğunu göreceksiniz.

Bu ürünleri satmaya karar verdiğinizde, bazen size gerçekten uzak ve hakkında hiç bir fikre sahip olmadığınız ürünleri tanıtmanız gerekecektir.İşte böyle durumlarda, hiç bilmediğiniz bir konuda tanıtım yapmanız gerektiğinde başvurmanız gereken, Re-write (yeniden yazmak) tekniğini kullanmaktır. Yani, alanında uzman kişilerin yazılarını, başka yazılar ile birleştirip yorumlayarak yeniden yazacaksınız. Ve bu yazıların içine de, satmak istediğiniz ürünün reklamlarını ekleyerek pazarlayacaksınız.

Yeri gelmişken bir kez daha hatırlatalım. Başkalarının yazılarını, kendi satış sayfanıza kopyalamanız, size hiç bir şekilde bir şey kazandırmayacaktır. Bunu temel bir kural olarak aklınızın bir köşesinde tutun lütfen.

Bir ürünle ilgili tanıtım yazıları oluşturmak için, mutlaka ürünle alakalı az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.Örneğin; hibe krediler ile ilgili bilgi veren bir ürünün tanıtımını yapacaksınız. Ancak hibe kredi konusunda hiç bir fikriniz yok. Bu konuda nasıl tanıtım yazısı hazırlayacaksınız ? Bilmediğiniz pek çok yabancı terim olabilir. ENDİŞELENMEYİN !

Biz bu siteyi hazırlarken , karşınıza bunun gibi birçok engelin çıkabileceğini düşündük. Amacımız daha öncede söylediğimiz gibi sizin de para kazanmanızı sağlamaktır. Emin olun bunu başaracaksınız.

Size, hiç tecrübeniz olmayan bir konuda nasıl başarılı tanıtım yazıları yazacağınızı ve bu yazılarla, satış ortağı olarak nasıl kazanabileceğinizi öğreteceğiz.

Re-write ile özgün içerikli yazılar oluşturmaya başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç hususu öncelikle belirtelim. Arama motorları, kopya içeriklerin tespitini yaparken cümle bazında bir karşılaştırma yaparlar. Yani bir noktadan diğer noktaya kadar cümleyi alıp , özel bir algoritma ile bu cümleyi diğer yazılar ile karşılaştırırlar. Birebir aynı olan içeriği kopya kabul eder ve arama sıralamasında sizin sitenizi yok sayar ya da banlar.

Yazılarınızı kelime bazında değil, cümle bazında hatta paragraf bazında değiştirin. Yazılan makalenin anlamını bozmadan, farklı ifadeler kullanarak anlatın.

Şimdi örnek olarak hibe krediler konusunda bilgi veren bir ürün seçtik diyelim. Bu ürüne satış ortağı olmak ve ürünün tanıtımını yapmak istiyoruz. Hemen Google'dan hibe krediler konusunda uzman tarafından kaleme alınmış en iyi makaleyi araştırıyoruz. Bulduğumuz bu makaleyi word gibi bir yazı programına kopyalıyoruz.

Re-write yapmanın iki yolu vardır:

  1. Makaleyi baştan sona okuduktan sonra, anladığınızı kendi yorumunuzla yeniden yazmak.
  2. Makaleyi paragraflara bölerek, paragraf bazında yeniden yorumlayarak yazmak.
Şimdi size örnek olması açısından bir cümleyi re-write yapacağım.


Orijinal makalede geçen cümle şöyle :
"Hibe kredi, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere verilen, 5 yıl sonra ödemeye başlayacağınız, “Sıfır Faiz” ve uzun vadelerle ödeyeceğiniz kredilerdir. Bu kredi desteğinde hiç faiz ödemezsiniz"
Re-write tekniği ile aynı cümle şöyle yazılabilir :
"5 yıl sonra ve sıfır faizle geri ödeyebileceğiniz ve girişimciler için son derece ideal bir ödeme planı olan kredilere "hibe kredi" denir."
Gördüğünüz gibi bu cümlede anlam aynı olmasına karşılık, kurulan cümle farklıdır. Yani birebir kopya değil, aynı cümleyi farklı bir ifade kullanarak özgünleştirmiş olduk.

Şimdi re-write tekniğini kullanarak yazmış olduğumuz cümlenin kopya olup olmadığını arama motorunda test edelim. Orijinal cümlenin ve re-write ile yazılmış cümlenin herhangi bir kısmını  keserek Google'da iki tırnak (") içinde yazarak aratıyorum.

Orijinal cümleden bir kesit :"uzun vadelerle ödeyeceğiniz kredilerdir. Bu kredi desteğinde hiç faiz ödemezsiniz"


Gördüğünüz gibi arama sonuçlarında toplamda 7 sayfa çıkıyor.Yani Google bu yazıyı başka sitelerde indekslemiş. Şimdi birde bizim yaptığımız re-write cümleden bir kısım keserek aratıyorum.

Re-write cümleden bir kesit :"5 yıl sonra ve sıfır faizle geri ödeyebileceğiniz ve girişimciler için son derece ideal"


Re-write tekniği ile kurduğum cümleyi tırnak (") içinde arattığımda Google bir sonuç bulamıyor. Yani sizin yazınız özgün içerikli bir yazıdır. Siz bu orijinal makaleyi aynen kopyalayıp sitenizde yayınlamış olsaydınız, Google bunun kopya olduğunu anlayacak ve arama sonuçlarında sizin sitenizi göstermeyecektir. Yani ihtiyacınız olan kullanıcı kitlesine hiç bir zaman ulaşamayacaksınız demektir. Bu şu demektir : Tanıtımını yaptığınız bu ürünü hiç bir şekilde satamayacaksınız.Ve başarısız olacaksınız. O zaman da bu işten soğuyacak ve vazgeçeceksiniz. 

Peki şimdi ne yapacağız? Bu yazınızı okuyan kişilere ,hibe krediler konusunda bilgi veren bu ürünü satmak istiyorsunuz. Bir yazıya satış linkinizi koymanın incelikleri vardır. Satış linkinizi, yazının en can alıcı noktasına ve yazıyla ilgili kaynak bilgiyi gösterdiğiniz yere koyun. Örneğin, bir paragrafın sonuna, "bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak için hibe krediler sitesini ziyaret edebilirsiniz" yazdıktan sonra ve bu yazıya satış ortaklığı linkinizi ekleyerek ziyaretçilerinizi ürünün resmi sitesine yönlendirirsiniz. Bu noktadan sonra artık top ürün sahibine geçer. Eğer ürün sahibi sitesini ziyaret eden kullanıcıyı ikna ederek satın alma işlemi gerçekleştirebilirse, bu satıştan siz komisyon kazandınız demektir.

Burda göz önünde bulundurmanız gereken konu; kaliteli, ikna edici, göze hoş gelen bir satış sayfasına sahip ürünlere satış ortağı olmanız. Çünkü ziyaretçilerin geri dönüşüm oranları sizin satış yapma olasılığınız ile doğrudan alakalıdır.  

Az önceki örnekte, küçük bir satırın re-write yapılmış halini gördünüz. Sayfanın tamamını bu şekilde yeniden yorumladığınızda, özgün içerikli ve tamamen size ait olan bir sayfa hazırlamış olacaksınız. Artık bu yazınızı kendi sitenizde, kendi blogunuzda veya hiç site kurmadan, kalabalık forumlarda yeni konu açarak, ünlü sitelerin blog bölümlerinde yayınlayarak, hem insanlara faydalı bir içerik sunmuş, hemde satış yaparak kazanmış olacaksınız.

Bu makalenizi sadece bu site ya da forum kullanıcıları değil, konuyla ilgili Google'da arama yapan kullanıcılar da okuyacaktır. Zaten bizimde makaleyi yeniden yorumlayarak yazmamızın ana sebebi, Google gibi büyük arama motorlarından gelecek ziyaretçi trafiğini satışa çevirerek kazanç elde etmektir.Asıl ziyaretçi, her zaman Google'dan gelir. Bu yüzden re-write ile makaleler yazarken, ayrıca bu yazılarınıza SEO uygulamanız gerekecektir.
Peki nasıl uygulayacağız bu SEO'yu dediğinizi duyar gibiyim :)
Endişelenmeyin ! 

Biz bu siteyi hazırlarken, ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizinle paylaşarak, bu büyük pastadan mutlaka bir pay almanızı sağlamak istiyoruz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), başlı başına bir iştir. Ve çok geniş bir konudur. Ancak sizin ihtiyacınız olan bilgileri, en kolay ve en anlaşılır şekilde sizlere yine bu siteden aktaracağız. Bir sonraki yazımızda, sizin ihtiyacınız olabilecek en önemli SEO tekniklerinin ne olduğunu ve yazılarınıza nasıl SEO  uygulayabileceğinizi öğreneceksiniz. Bizi takip etmeye devam edin.

Re-write tekniği ile istediğiniz konuda, özgün makaleler yazabilmeniz için tüm teknikleri etraflıca anlatmaya çalıştım. Artık satış ortağı olacağınız ürünü bulduktan sonra bu ürünün tanıtımını yaparken, özgün içerikli tanıtım yazılarınızı nasıl yazabileceğiniz öğrendiniz. Yapmanız gereken bir an önce başlayıp, internetten kazanmanın tadını çıkarmak.  


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuzun için teşekkür ederiz.