3 Ocak 2013 Perşembe

BLOG YAZARAK PARA KAZANMAK

Merchant Shares

Merhaba Benim Güzel Yurdumun Güzel İnsanı ,

Sana daha önceki yazılarımda adım adım blog sitesi nasıl kurulur, bundan bahsetmiştim. Şimdi de blog yazarak para kazanmak konusunda, kapsamlı bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Umuyorum ki , bu yazıyı baştan sona dikkatli bir şekilde okuduğunda, blogun ile bir ömür boyu, nasıl sabit bir kazanç elde edebileceğini de öğrenmiş olacaksın.
Bir web sitesi ya da blog sahibi isen, bu blog ya da web sitesi sayesinde para kazanabileceğin onlarca farklı sistemlerin var olduğunu öncelikle bilmelisin. Ben sana, bunların her birinden ayrı ayrı bahsederek , kafanı şişirmek, zamanını da almak istemiyorum. Sadece bunların içinden en doğru, en güvenilir, en sağlam ve ömür boyu devam edecek olan 2 tanesinden bahsedeceğim. 

Bunlardan biri GOOGLE ADSENSE, diğeri ise SATIŞ ORTAKLIĞI. Bu iki sistem sayesinde blogun sana bir ömür boyu ek gelir sağlayacaktır. Bu arada hemen söyleyeyim. Bunları seninle paylaşırken , anlatımın yarısında kesip falanca kitabı alırsan burada detaylı bilgi bulabilirsin falan da demeyeceğim :) Onları ben aldım, okudum, anladım ve öğrendiklerimi seninle paylaşmak istiyorum sadece. Sana düşen bu yazıyı baştan sona okumak ve ara sıra bu siteyi ziyaret edip yeni bilgiler edinmek olacak.

Google Adsense İle Para Kazanmak :

Google adsense'e başvurduğunda, Google, sitenin belirli bölgelerinde içerikle alakalı reklamlar yayımlamaya başlar (reklamların site içindeki konumunu sen ayarlarsın). Siteni ziyaret eden kişiler bu reklamlara tıkladığında, tıklama başına Google sana para öder. Yani Google Adsense tıklama başına para ödeyen bir sistemdir. Ve internetten para kazanmak isteyenler için en güvenilir ve en sağlam bir gelir kapısıdır.

Ancak tabiki her nimetin bir külfeti olacaktır. Bu külfet senin çaban ve bu işe ayıracağın zamandır. Çünkü "bedava peynir yalnızca fare kapanında" bulunur. Peki bu çaba ve gayretin nasıl ve ne şekilde olacak, şimdi bunlardan bahsedelim:

Öncelikle bunun için herhangi bir parasal sermayeye ihtiyacın yokTek sermayen internet bağlantılı bir bilgisayar ve bir blog sitesi. Site kurmayı henüz bilmiyorsan, Burayı tıklayarak internette nasıl bedava bir blog sitesi kurabileceğini adım adım öğrenebilirsin.

İkinci adımda; Kurmuş olduğun blogun yani sanal mağazanın içini doldurmak. Ne ile dolduracaksın? Elbette herhangi bir konu, bir içerik belirleyerek ve bu konu hakkında yazacağın özgün makaleler ile.

Adım Adım blog sitesi nasıl kurulur başlıklı yazımda da anlattığım gibi, öncelikle kendine bir konu belirlemelisin. Örneğin arabalar, moda, motosikletler, çiçekler, ilaçlar, hastalıklar, dini konular, vs...Bu şekilde belirleyeceğin yüzlerce konu var.

Daha sonra bu konu ile alakalı internetten, kitaplardan, dergilerden derince bir araştırma yaparak, o konuda bilgi ve birikim sahibi ol.

Bu ön hazırlıktan sonra, blogunda makaleler yazmaya başla. Her gün mutlaka bir yeni makale yayınla. Bu yazı kesinlikle özgün olmalı. Yani başka sitelerden kopyala-yapıştır olmamalı. Böyle yaparak hazıra konmayı düşünüyorsan, derhal bu düşünceden kurtul. Zira sizden önce Google bunu düşündü ve Duplicate Content (kopya içerik) diye bir algoritma geliştirdi. Bu algoritma sayesinde senin sitenin başka sitelerden kopya içerik barındırdığını tespit ediyor ve senin siteni arama sayfalarında göstermiyor ya da son sayfalara atıyor. Bu durumda adsense ile para kazanman tam anlamıyla hayal demektir. Bu yüzden yazıların kesinlikle özgün olmalı.

Peki istediğin konuda özgün yazılar yazabilir misin ? Özgün içerikli makaleler yazabilmek için illaki bir sürü araştırma yaparak bilgi ve birikime mi sahip olmalısın ?

HAYIR !!!

Şimdi sıkı dur (!) İstediğin konuda özgün içerikli makaleyi nasıl yazabileceğini BURADAN öğrenebilirsin.


Evet konumuza dönelim. Blogunu kurdun. Kendine bir alan (konu) belirledin. Bununla ilgili araştırmalar yaparak bilgi ve birikimini arttırdın. Şimdi ne olacak ?

Şimdi blogunun yani sanal mağazanın raflarını doldurmaya geldi sıra.

Blogunu kurduktan sonra her gün en az bir tane konu ile ilgili makale yayımlamaya çalış. Bir ay bu şekilde devam et. 

Bir ay sonra, artık iki günde bir tane, üç günde bir tane yazabilirsin. Bu şekilde bir ay daha devam et.

Ve üçüncü ayda artık haftada bir tane kısa bir makale yayımlayabilirsin. Yada siteni ziyaret eden kişilerin yazılarına yaptıkları yorumlara bir teşekkür ile cevap yazman yeterli olacaktır.
Çünkü bu noktaya geldiğinde artık Google senin siteni indekslemiş olacak ve aramalarda  üst sıralarda siteni çıkarmaya başlayacaktır. Bu da yüksek ziyaretçi sayısı demektir. Tabiki bu da, Google adsense'e başvurup para kazanma vaktinin geldiğini gösterir.

Şimdi Google adsense'e başvur. Nasıl başvuracağını buradan öğrenebilirsin. Bu konuda ve diğer konularda merak ettiklerini ya da öğrenmek istediklerini bu yazının sonunda sorabilirsin. Çok kısa sürede cevaplamaya çalışırım.

Başvurun en geç 1 hafta içinde Google adsense ekibi tarafından onaylanır ve sana onay maili gelir. Ondan sonra da sana verilen reklam kodlarını sitenin içine, istediğin yere yerleştirip arkana yaslan ve günlük 3$-5$-10$-20$ gibi sürekli artan bir geliri izlemenin keyfini çıkar...İnan hepsi bu kadar.

Benim güzel yurdumun güzel insanı ;

İnan bu paralar gerçek. Yurt dışında özellikle Amerika'da insanlar sadece bu şekilde binlerce dolar para kazanıyorlar. Bende sana bu konuda elimden geldiğince açık ve net olarak yapman gerekenleri anlatmaya çalıştım. Yine de konu ile ilgili her türlü sorunu sorabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

Hep birlikte kazanalım. Yeter ki kazanalım. Her zaman söylerim: "Bu pasta o kadar büyük ki, bu pastanın en küçük diliminden bile en küçük bir parça kaptığında, inan en az maaşın kadar bir gelire kavuştun demektir." Üstelik bu gelir sürekli ve çoğalarak devam eder. Çünkü söz uçar ama yazı kalıcıdır. Bu şekilde yazmış olduğun makaleler, yıllar geçse de internette yer almaya devam edecek. Demek istediğim şu; sen bir konu hakkında Google arama sayfasında arama yaptığında, karşına çıkan web sitelerindeki konu ile ilgili yazılardan bazıları 1 ay önce 1 yıl önce, hatta 5 yıl önce yazılmış olabiliyor. Dolayısıyla bu sanal mağaza sana yıllarca kazandırabilir. Üstelik kazandıkça kira, stopaj vs... falan da ödemiyorsun bu dükkanına :)

İkinci kısımda sana satış ortaklığı ile nasıl para kazanabilirsin, bundan bahsedeceğim.  Satış Ortaklığı sistemini adım adım öğrenmek için tıklayabilirsin.

Sana anlatmış olduğum bu konuyla alakalı olarak, bir de tavsiye vermeden geçemeyeceğim. Blog yazarak nasıl para kazanılır konusunda çok detaylı bir çalışma yapan ve videolu eğitim setleri ve online destek ile blog yazarlarına iyi bir destek ve rehber olan sevgili Filiz Kıran'ın www.blogyazkazan.filizkiran.com adlı sitesini incelemeni öneririm. 

Bol kazançlar dilerim...

1 yorum :

Yorumunuzun için teşekkür ederiz.